GİB Hazır Beyan Sistemi nedir, nasıl çalışır? | Ekonomi

Maliye Bakanlığı, Hazır Beyan Sistemi GİB, ücret, kira menkul sermaye geliri ile diğer kazanç gelirlerine ilişkin beyannameleri internet üzerinden sisteme girdi.Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin gelir vergisi

GİB, bugün internet sitesinde konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin gelir vergisi beyannamenizin önceden hazırlanarak onayınıza sunulduğu sistemdir.

Sisteme giriş yaparak, önceden hazırlanmış olan beyannamenizi kontrol edip, istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra beyannamenizi onaylayabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara ilişkin önceden hazırlanmış beyannameleri internet üzerinden devreye soktu.

Mükellefler artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayabilecek.

1.5 milyon mükellefi ilgilendiren uygulama, bugün başladı. Beyannamelere, 25 Mart 2016 tarihine kadar https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ adresinden ulaşılabilecek. Vergi hesaplamalarının otomatik olarak yapılacağını sistemden yurt dışında yaşayanlar da faydalanacak.

* Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

Reklamlar - ADS

Bir Cevap Yazın