Madrid Protokolü yurtdışı marka tescilleri

UluslararasıYurtdışı Marka Tescili hakkında bilgiler Markamı yurtdışında nasıl tescil ettirebilirim? Türk sanayicilerinin yurtdışındaki ’marka tescil çalışmaları’ ciddi ivme kazandırmış durumda markalar yurtdışında nasıl tescil ettirilecek..

Türk firmalarının yurtiçinde marka tescili konusundaki bilinçlenme sürecinin ardından özellikle ihracat yapan ve taklit marka nedeniyle mağduriyet yaşayan firmalar için markanın yurtdışında da tescili konusunda bilinçlenme düzeyinde de gelişme gözlenmektedir bununla birlikte marka tescili için KOSGEB, DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı), TURQUALITY tarafından verilen teşvikler de Türk sanayicilerinin yurtdışında marka tescil çalışmalarına ciddi ivme kazandırmış durumda.

Bu önemli gelişme, markanın yurtdışında nasıl tescil ettirilebileceği, hangi tescil sisteminin hangi şartlarda tercih edilebileceği ve tabiki yurtdışında marka tescili için risklerin nasıl minimize edileceği gibi önemli soruları beraberinde getirdi. Yurtdışında marka tescili çalışmalarını başlatmak isteyen firmalara yol göstermesi ve fikir vermesi açısından bahsi geçen soruların cevapları önem taşıyor.

Esasen “Markamı yurtdışında nasıl tescil ettirebilirim?” sorusu ile ilgili verilebilecek cevap, markanın kaç ülkede, hangi ülkelerde tescil ettirilmek istendiğine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle öncelikle marka sahibinin yurtdışında marka tescili ile ilgili ihtiyaç analizinin yapılması ve bunun sonucunda hangi tescil sistemlerinden faydalanılacağının belirlenerek uygun yol haritasının oluşturulması gerekiyor.

Madrid Protokolüne Üye ülkeler

Antigua ve Barbuda İsviçre İngiltere Moğolistan Gana Slovenya
Arnavutluk Çin Gürcistan Mozambik Yunanistan Slovakya
Ermenistan Küba Kuzey Kore Namibya Hırvatistan Sierra Leon
Avusturya Kuracao Güney Kore Saint Martin Macaristan San Marino
Avustralya Kıbrıs Rum Kesimi Kazakistan Norveç İrlanda Sao Tome ve Principe
Azerbaycan Çek Cumhuriyeti Lihtenştayn Umman İsrail Suriye
Bosna Hersek Almanya Liberya Polonya İran Svaziland
Bulgaristan Danimarka Lesoto Portekiz İzlanda Türkmenistan
Bahreyn* Estonya Litvanya Romanya İtalya Türkiye
Bonaire, Saint   Eustatius and Saba Mısır Letonya Sırbistan Japonya Ukrayna
Butan Avrupa Topluluğu  (CTM) Fas Rusya Kenya ABD
Bostvana İspanya Monako Sudan Kırgızistan Özbekistan
Benelüks Finlandiya Moldova İsveç Madagaskar Vietnam
Beyaz Rusya Fransa Karadağ Singapur Makedonya Zambiya

Madrid Protokolü kapsamında marka tescil başvurusunda bulunabilmek için marka sahibinin ilgili marka için Türkiye’de başvurmuş olması zorunludur. Madrid Protokolü üzerinden yapılacak marka başvurusunda Türkiye’deki başvuruya bağlı kalınması, yani aynı marka örneği ve aynı sınıflar için başvuru yapılması zorunludur. Türkiye’deki başvuru birden fazla sınıf içeriyorsa, Madrid Protokolü kapsamındaki başvuru söz konusu sınıflardan sadece bir kısmı için yapılabilir, ancak sınıf eklenemez.

Üye olan 84 ülkeden, tercihe bağlı olarak istenilen ülkeler seçilerek başvuru yapılabilir. Ek ülke başvurusu opsiyonu kullanılarak ilerleyen zamanlarda farklı ülkeler için de başvuru yapılarak tescil kapsamı genişletilebilir. Diğer tescil sistemlerine göre maliyet ve tek merkezden işlem yapabilme kolaylığı açısından avantajlıdır.

Madrid Protokolü kapsamında yapılmış olan başvurular 5 yıl süre Türkiye’deki başvurulara bağlı kalır. Bu durum markanın Türkiye’de iptali ya da kısmi kabul edilmesi durumunda doğrudan yurtdışı tescillerini etkileyeceği için dezavantaj olarak görülse de, Madrid Protokolü kapsamındaki başvurunun, bazı ek maliyetleri göze almak kaydıyla, ülkesel faza dönüştürülmesi mümkündür. Dolayısıyla, yurtiçindeki marka tescilinde kayba uğrayan marka sahibi Madrid Protokolü kapsamındaki yurtdışındaki marka tescillerini, herhangi bir hak kaybına uğramadan devam ettirebilmektedir.

Reklamlar - ADS

Bir Cevap Yazın