Marka ismi oluşturma marka isimleri bulma

Marka isimleri oluştururken, uyarlarken yani yeni isimler bulurken nelere dikkat etmeli?

Şirketler nelere dikkat etmeli, firmalar ürettiği mal veya verdiği hizmetler ile ilgili olarak seçeceği marka oldukça önem taşımaktadır. Çünkü firma varolduğu sürece kendisi için seçilen markayla anılacaktır, hatırlanacaktır daha doğrusu öyle bilinecektir.

– Markanızın jenerik hale gelmesini (markanızın ürettiğiniz mal veya verdiğiniz hizmetin adı haline gelmesi) engelleyebilmek için markanın kendisi ile birlikte ilgili ürün ya da hizmet de belirtilmelidir.

Şirket ve firma marka ismi oluşturmak hakkında nelere dikkat edilmelidir? Marka ismi bulma ve marka ismi oluşturma kriterleri nelerdir?

www.markapatent®.com

– Yeni bulacağınız markanın telafuzu / okunuşu sedası kulağa hoş gelmelidir.

– Markanız kolay okunabilmeli akılda kalıcı, dikkat çekici ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır.

– Markanızı yaratırken şirket ismi değil markanın kendisi ön planda olmalıdır.

– Markanın üzerinde kullanılacak-uygulanacak logo, renkler ve şekiller insanlar üzerinde etki bırakacak nitelikte olmalıdır. “1 (BİR) saniyede yani ilk bakışta bir etkileşim olmalıdır”.

– Markanın hedef kitleniz tarafından rahat anlaşılabilir olmalıdır.
– Ayırt edici özelliği bulunmalı.

– Kolayca taklit edilememeli. Firmanın markasının önceden kullanılmış olmasından dolayı eğer o markada tescilli ise ilaveler yapılıp o markanın başvurusu kesinlikle yapılmamalıdır. Benzer markalar herzaman gölgede kalan/kalacak markalardır!

– Eğer İhracat yapılacaksa ihracat yapıldığı ülkenin dilinde kötü bir anlamı bulunmamalı.
Markayı kullanmaya başlamadan önce başkası adına tescilli olup olmadığı konusunda araştırma yapılmalı.

Bir markada aranacak en önemli özellik ,bir işletmenin mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etme farkındalığının olmasıdır.

Markanın mutlaka bir anlamı olması, anlaşılır olması gerekmez dünyada veya Türkiye’de büyük firmaların isim veya markalarını incelediğimizde bu markaların firma kurucularının isimlerinden , isimlerinin baş harflerinden oluştuğu veya sözlüklerden seçilmiş kelimeler olduğu görülmektedir…

* Marka Tescil Ücreti Marka tescil başvurusu için müracaat formu örneği “buradan indir!”

Reklamlar - ADS

2 thoughts on “Marka ismi oluşturma marka isimleri bulma”

  1. içkisiz, köfte döner kokereç hizmet işi yapacağım ‘çiftlik merkez köfte ve dönercisi’ ismiyle hizmet verecegim isim tescillimidir nasıl tescil ettirebilirim birde loğo verebilirmisiniz….

Bir Cevap Yazın