Marka Tescil Hakkı İsim Tescili Başvurusu

Marka isim tescili için başvuru işlemleri nasıl yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden gerçek ve tüzel kişiler, Türkiye’de sınai veya ticari faaliyeti bulunan gerçek ve tüzel kişiler, Paris Sözleşmesi’ne veya Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması’na üye ülke vatandaşları veya bu ülkelerde ikamet eden ya da, ticari veya ticari ve sınai faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kanunen veya fiilen marka koruma hakkı veren ülke vatandaşları Türkiye’de marka tescili elde etme hakkına sahiptir.

Marka tescil belgesi başvurusu nasıl yapılır? Marka tescili için usulüne uygun olarak doldurulmuş olan form dilekçe ile Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunmak gereklidir. Öncelikle tescil edilmesi istenen marka ve logonun sektörlere göre hangi mal/ürün ve hizmet sınıflarında yer aldığı tespit edilmesi gereklidir.

Sınıfların tespiti için ilk önce firmanın faaliyet gösterdiği ana sektörün belirlenmesi, daha sonra ana sektörle ilgili ürün ve hizmetlerin tespit edilmesi gerekecektir.

Marka sektör sınıfları belirlerken firmanın ileride gerçekleştirmeyi düşündüğü olası ürün ve/veya hizmetlerin de göz önünde bulundurulması size ve şirketinize yarar sağlar. Aksi halde ileriki dönemlerde firmanın yeni alanlara yönelmesi durumunda tescil için yeniden müracaat edilmesi gerekebilir!.

Faks ile yapılan marka başvuruları kabul edilmemekte, başvuruların şahsen, veya marka-patent yetkilisi olan bir vekil ile yapılması gerekmektedir. * Marka tescil başvuru ücreti marka maliyeti nedir?

Marka tescil başvuru formu üzerindeki başvuru sahibi bölümüne birden fazla gerçek ya da tüzel kişinin ad veya unvanının yazılması suretiyle aynı markayı birden fazla gerçek ya da tüzel kişi kullanabilir.

Tescil talebinde bulunulacak markanın, daha önce başkası adına tescil ya da başvuruya konu olup olmadığı ön araştırma ile danışman firmanızdan öğrenelebilirsiniz. Ön araştırma işlemini ücretsiz yapmaktayız…

Reklamlar - ADS

Bir Cevap Yazın