Markalaşma satın alma kararlarını etkiler

Markalaşma stratejileri ve uygulamaları firmalar için ileriye yönelik bir yatırımdır..

Markalaşma bir firmanın en stratejik yatırımlarından biri konumundadır. Bu nedenle markalaşmayı yalnızca (isim, sembol, marka tescil, marka tescili, marka patent, sorgulama, patent, markalar, kalite, tasarım) ya da bunların kombinasyonunun geliştirilmesi ile sınırlı olarak ele almak, bu stratejik yatırım alanında son derece riskli bir girişim anlamına gelmektedir.

Markalaşma stratejisi kültürel ve toplumsal değerlerle tüketicilerin satın alma kararları üzerinde markalaşmamış ürünlere göre rekabette avantaj sağlamaktadır.

Zira markalaşma, standart kalite ve hizmet garantisi içerdiği varsayımıyla tüketicinin alışverişlerinde hata riskini azaltan bir unsur olarak değerlendirilmekte, markalaşmış ürün ve firmaların markalaşmamış ürün ve firmalara tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ancak, markalaşmanın bir ürün ya da firmanın pazardaki algılanan değerini yükseltebilmesi ve pazarda öngörülen şekilde konumlanmasını sağlayabilmesi belirli koşullara bağlıdır.

Eğer markalaşma kararı vermiş firma tarafından tutarlı olarak iletilen ve sergilenen iyi tanımlanmış belirli değerler sözkonusu değilse, (reklam, promosyon, marka nedir, koruma, izleme, İstanbul, yeni ticaret, tekstil, patent register, patent office, destek, barkod, avrupa, ankara isim değişikliği, logo tasarımı) ve diğer aktiviteler hiç bir şekilde başarılı bir marka oluşturulması için yeterli olmayacaktır.

Reklamlar - ADS

Bir Cevap Yazın